Blog Listem

30 Temmuz 2016 Cumartesi

BENİM OLAĞANÜSTÜ AKILLI ARKADAŞIMSosyal medya ve özellikle instagram olmasaydı böyle bir serinin varlığından haberdar olmayabilirdim.
Böyle güzelliklerinden ötürü sosyal medyayı sevdiğim doğrudur.

Geçen yaz ayında serinin ilk kitabı " Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım " yayınlandı ve yayınlanır yayınlanmaz okurlar tarafından çok sevildi. Ben kışa doğru edindim kitabı fakat araya başka kitaplar girdiğinden okumam yaz aylarına kaldı. Aslına bakarsanız iyi de oldu çünkü bu dört serilik muhteşem roman yaz kitabı sanki.

Roman bir kayboluş hikayesi ile başlıyor. Yıllar yıllar sonra Lenu'ya bir telefon gelir, arayan çocukluk arkadaşı Lila'nın oğludur. Lenu'nun çocukluk arkadaşı olan asi kız  - tabii artık yaşlı bir kadın - Lila kaybolmuştur ve Lenu bu telefon üzerine  on  iki yaşına geri döner.

Lenu ve Lila çocukluk arkadaşıdır.
Birlikte büyümüşlerdir. İtalya'da fakir sayılabilecek bir mahallede yaşamaktadırlar.
 İkinci Dünya Savaşı  henüz bitmiş, fakat insanlar üzerinde savaşın  izleri kalmıştır.
Serinin ilk romanı işte bu fakir mahallede 1950'li yıllarda geçer.

Biz de kendimizi muhteşem bir hikayenin içinde buluruz.


Ben elimden bırakmadan ilk seriyi bitirdim. Diğerlerinin daha da güzel olduğuna eminim. Zira diğer üç seride  Lenu ve Lila'nın genç kızlık ve kadınlık dönemlerine tanıklık edeceğiz.

Bu arada çevirinin mükemmelliğine değinmeden yazımı bitirmek istemiyorum.
Tüm seriyi çeviren Eren YÜCESAN CENDEY' İN emeklerine sağlık ...

16 Temmuz 2016 Cumartesi

HAVVA ' NIN ÜÇ KIZIYazıma başlamadan peşin peşin söyleyeyim; ben aslında önceleri iyi bir Elif Şafak okuruydum.  Kalemini çok ama çok beğenirdim.  Henüz bu kadar tanınmamışken MAHREM, PİNHAN, BABA VE PİÇ 'i çok da severek okumuştum. 

Sonra bir dönem kızdım ona.  Okumayı bıraktım.  Sanki yazılarında, romanlarında  ticari kaygı varmış gibi hissettim.  Benim gibi düşünenler var mı bilmiyorum?

Gelelim Havva 'nın Üç Kızı'na ...
Eni konu sevdiğim bir roman oldu . Yorumlarda ötekilestirme falan deniyor ama ben aradığım pek çok sorunun yanıtını buldum bu romanda .
Elif Şafak bir söz sihirbazı. 
Kitaptan bir alıntı paylaşmak isterim.  Spinoza 'dan bir alıntı almış yazar :
" İNSANIN GERÇEKLEŞTİREBİLECEĞİ EN YÜKSEK EYLEM, ANLAMAK AMACIYLA ÖĞRENMEKTİR, ÇÜNKÜ ANLAMAK DEMEK ÖZGÜRLEŞMEK DEMEKTİR.  "

Yazarı sevenler çoktan okuyup bitirmişlerdir Havva'nın Üç Kızı 'nı.  Henüz okumayanlara ise  mutlaka öneririm.Posted via Blogaway


3 Temmuz 2016 Pazar

ANKARA MON AMOURYine Şükran Yiğit ve yine şahane bir roman. 

Ankara ile hiçbir ilgim olmamasına rağmen;  Suna, Emel ve  Ömer 'in gözünden bir döneme  ve büyük bir aşka tanıklık etmek çok ama çok güzeldi.

Üç kitabı var Şükran Yiğit in. Çatı Katı Aşıkları  ile birlikte okuduğum ikinci kitabı oldu Ankara Mon Amour.

Daha çok yazmalı bence sevgili yazar;  çok güçlü ve çok güzel bir kalemi var çünkü  . 

Mutlaka okunmalı ...Posted via Blogaway