Blog Listem

20 Ağustos 2014 Çarşamba

BAĞDAT CADDESİ GÜZELİ


İçinden İstanbul geçen bütün kitapları çok severim.
Her ne kadar artık İstanbul'da yaşamasam da; doğup büyüdüğüm şehre vefa borcumu belki de böyle ödüyorum ve özlem gideriyorum  kendimce ...

Bağdat Caddesi deyince aklıma Kadıköy gelir. E doğma büyüme Kadıköylü olunca Bağdat Caddesi de ayrılmaz bir parçası oluveriyor insanın.

Kitap raflarında BAĞDAT CADDESİ GÜZELİ diye bir kitap görünce, açıkçası ne kapağına ne konusuna bakmadan satın aldım. Nasıl olsa okurum ben bunu dedim. Ne de olsa içinden İstanbul geçiyordu.


BAĞDAT CADDESİ GÜZELİ bir ilk roman.Yazarı Ender Aksu. Ciddi, travmatik bir aldatılma hikayesi. Üstelik yaşanmış bir hikaye. Yazar eşinin ihanetiyle evliliğini bitirmiş. Tabii uzun süren ve ihanetle sonlanan evlilikten sonra bir kadının ne yaşaması gerekiyorsa o da fazlasıyla yaşamış ve sonunda bu kitap çıkmış ortaya.

Bence ilk roman olmasına rağmen başarılı bir çalışma olmuş. Kolay ve su gibi akıp giden bir roman ben bir günde okuyup bitirdim. Bu günlerde böyle su gibi akan kitaplar okumak istiyorum. Yazın sıcağı başka türlü çekilmiyor çünkü.

Şimdi elimde Kocan kadar Konuş var. O da bir sonraki yazımın konusu olsun.

Siz de sıcaktan bunalmışsanız ve çözümü kitap okumakta buluyorsanız; ya da sıcağa rağmen okumaktan vaz geçemiyorsanız; Bağdat Caddesi Güzeli hoş bir alternatif olabilir ...

11 Ağustos 2014 Pazartesi

ÇILGIN VE ÖZGÜR


Bazı insanlar  içinde bulundukları dönemin çok daha üzerinde birikime sahiptirler.Onların dünyaya farklı bir donanımla geldiklerine inanmışımdır hep.

Yaşadıkları toplum onları ya gizliden gizliye benimser, ya da  dışlar.

Paylarına düşen, hayatlarını ayrık otu gibi sürdürmektir bu insanların.

Şanssızlıkları ya da belki de şansları, ölümlerinden sonra daha iyi anlaşılmalarıdır. Her ne olursa olsun; bu dünyadan geçerken iz bırakabilmek önemlidir çünkü.

Çılgın ve Özgür Hıfzı Topuz'un akıcı kalemiyle bize böyle birini; Neyzen Tevfik'in hayatını anlatıyor.

Hayata boş veren, parayı hiçe sayan, üflediği ney ile kazandığı paraları fakirlere harcayan, padişaha kafa tutan,şair,  aşık olup aşklarını dibine kadar yaşayan ve aşkından vazgeçmeyi de bilen bir adamdır Neyzen.

Hayatını okumak meraklısına iyi gelecek.
Neyzen Tevfik hakkında pek çok şey bilsem de Çılgın ve Özgür'ü çok sevdim. Bu yaz okuduğum güzel kitapların arasında çoktan yerini aldı .