Blog Listem

17 Ağustos 2012 Cuma

STEFAN ZWEIG'İN SON GÜNLERİÇok çok çok sevdiğim bir yazardır.

Kitaplarını okumaya yıllar önce başlamıştım. Yıllar sonra trajik ölümünü öğrendiğimde ise çok üzüldüğümü hatırlıyorum.

Stefan Zweig Avrupa'da faşizmin yükselen ayak sesleri sonucunda, yaşadığı topraklardan ayrı düşmüş; sonrasında da ülkesinde  kalıp mücadele etmediği için kendine küserek hayatını ikinci eşi ile birlikte evinde zehir içerek sonlandırmış.

" Stefan Zweig'in Son Günleri " ni kitap raflarında görünce tereddütsüz alma nedenim; delilik ile ölüm arasında gidip gelerek, sonunda ölümü seçen ünlü yazarın ruhsal çöküşüne, son anlarına tanıklık etmekti.

Kitabın yazarı Larent Seksik. Adını ilk kez duyuyorum, akıcı kelimelerle yazmış kitabı.

Stefan Zweig hayranları mutlaka okumalı diye düşünüyorum.

Yazarla hiç tanışmamış olanlar ise Seçilmiş Öyküler'le tanışmaya başlayabilirler ...

6 yorum:

 1. sevdiklerinizle güzel bir bayram geçirmeniz dileğiyle... mutlu bayramlar....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emine'cim, çok çok teşekkür ederim. Geçti ama senin de bayramın kutlu olsun canım, sağ olasın ...

   Sil
 2. Cok merak ettim evet daha once hiç okumamıştım bu yazarı tavsiyen için teşekkürler Hayat İzlerim:) iyi bayramlar şimdiden...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tully'cim geç yanıtladım, kusura bakam olur mu? Senin de bayramın kutlu olsun, her günün bayram coşkusu içinde geçsin :)

   Sil
 3. Bu kitabı yanlış anımsamıyorsam Leylak Dalı'da okuyordu, blogunu tanıyor musunuz bilemiyorum... Onda gördüm, sizde de görünce merak ettim ancak yazarı hiç okumadım. O nedenle son günlerinden başlamanın mantıklı olmayacağını düşünüyorum. Dediğiniz gibi "Seçilmiş Öyküler"i deneyebilirim belki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cessie'cim, Leylak Dalı arkadaşımdır. Çok da sevdiğim bir arkadaşımdır. Okuduğu kitaplar çoğu zaman referansım olmuştur. Elit bir zevki vardır kitap konusunda.
   Bunu okuduğunu bilmiyordum ama, sayfasına bakayım neler yazmış kitap hakkında. Stefan Zweig severek okuduğum bir yazardır. Trajik sonu, 2. Dünya Savaşı'na isyanı, hiç bir şey yapamamış olmasının ezikliği de etkilemiiştir beni.
   Kitabı da bu yüzden okuyup paylaştım.
   Seçilmiş Öyküler hoş bir başlangıç olabilir senin için.
   Sevgiler ve teşekkürler paylaşımın için :)

   Sil