Blog Listem

28 Ocak 2014 Salı

VENÜS


Bazı kitaplar daha ilk bir kaç sayfa okurken okuru kendine çeker.
Kurulan cümlelerin büyüsü mü, konunun akıcılığı mı bilinmez ve okur kitapla bütünleşir.

Kitap bittikten sonra, o son sayfa kapandıktan sonra, lezzetli ve bol çeşitli bir dost sofrasından kalkmış gibi hisseder insan. Bu anda yaşanan duygu mide ve yürek doygunluğu değil; beyin doygunluğudur.

Hanene Ay Doğacak adlı ilk kitabıyla hepimizin hem hayatına hem kitaplığına girmeyi başarmış bir yazardır Şebnem İşigüzel. Venüs onun yeni kitabı.

Kahramanların çeşitliliği, renkli kişilikleri ile daha ilk sayfalarda okuru etkisi altına alıyor.
Bir yandan eski İstanbul betimlemelerini okurken; diğer yandan çılgın hala feminist Şekina ve Nergis'le tanışıyor; bu tanışmadan memnun kalıyorsunuz.

Uzun zamandır, elimde kalemle okuduğum satırların altını çizerek bir kitap okumamıştım.

*****
" Uzun süre yaşayan bir beden enkaz biriktirir . "
" Hiç bir kadın kendi kendine delirmez. Kadınları erkekler delirtir. İçinde yaşamak mecburiyetinde bulunduğu cemiyet, hal ve durum. Ama kimileri için delilik, kana karışan bir mikrop gibidir ."
" Ben değil, benim dışımdaki dünya tuhaf ".
" Sırlar insanların kaburga kemiklerine gizlenir. Çünkü orası kafes gibidir. Gizlendikleri yerde kuş gibi kanat çırpar dururlar. Özgür kalmak isterler. Sırlar dile düşmek isterler. Dile düşen sırlar, en hakikisinden dedikodu olurlar". 

*****
VENÜS bana kendimi iyi hissettiren bir kitap oldu. Bir edebiyat şöleni gibi. Edebiyat dünyasında da yerini bulacağına inanıyorum.
2014'ün ilk okuyup bitirdiğim kitabını sevdiysem; hadi bakalım diyorum; yıl içinde hep böyle güzel kitaplar okuyayım ...8 yorum:

 1. Hadi bakalim Özlem im bu yil daha bereketli olsun kitapca canim :) ben de merak ettim okuyacaklarim bitsin oyle.sevgiler tatlim :)

  YanıtlaSil
 2. Bu yazarın kitaparını hiç okumadım ama bana biraz duygusal açıdan zor gibi geliyor.
  Bütün bir sene güzel kitaplar okuman dileğiyle:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Natali'cim Şebnem şiigüzel'le ben de yeni tanıştım. içnden neyi okumak geliyorsa onu oku. Sana da bol okumalı günler dilerim :)

   Sil
 3. Başımı döndürüyorsun Özlemcim :)
  "Daha" nın tadını ağzımdan eksiltmeden yeni bir kitap okuyamam. ebni çıldırttı Hakan Günday zaten.
  Her neyse öncelikle elimin altında duran "Cehennem"i okumalıyım sonra Venüs'e belki uzanabilirim. Gündüzlerim parsellenmiş durumda da "geceler kitabım oldu aman aman garibem" şarkısı gibiyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de çıldırttı son romanıyla Hakan Günday Nurum. Cehennem de o tarz sevmememe rağmen güzel bir kitaptı bu arada ...

   Sil
 4. Bir türlü okuyamadığım yazar idefix sepetimdede Hanene Ay Doğacak mevcut en kısa zamanda tanışmak istiyorum kendisiyle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hanene Ay Doğacak ve Venüs en güzel kitapları bence. Esra'cım :)

   Sil