Blog Listem

5 Ekim 2014 Pazar

YAVRU CEYLANYıllar önce; çok da uzun yıllar değil, 2009 falan olmalı.
Bir yazarla tanıştım. Yazarın kitabı ile tanıştım demem daha doğru olacak sanırım. Çünkü zaten yazar 1917 yılında doğmuş ve ben onu tanımadan iki yıl önce de ölmüştü.

Hiç okumadığım bir yazardı. Macar'dı ve ben o zamana kadar Macar Edebiyatı'na ilgi duymamıştım açıkçası. 

Kitabın adı KATALİN SOKAĞI idi ve ben romana da yazara da vuruldum !!! Bir solukta okuyup blogumda paylaştım.

Hemen diğer kitaplarını da araştırdım. KAPI adlı bir romanı vardı aldım elbette ve geçen yıl YAVRU CEYLAN adlı bir romanı daha Yapı Kredi Yayınları tarafından basıldı; onu da edindim.

Kitap okuma konusunda tuhaf huylarım vardır benim. İyi kitapları saklarım. Okumaya kıyamam. Çok saçma bir huy bu bence. Zamanı gelince mutlaka okurum ama. 
Bu huyuma kızarım da üstelik. " Zamanı gelince " diye bir şey olmamalı çünkü zaten zaman dediğimiz şey sudan farksız akıp gidiyor.

Neyse bayram günü çok uzatmayayım. Ben dün akşam Yavru Ceylan'a başladım. Kitaplığımı düzenliyordum. "Okuduklarım", "okumadıklarım"," okuyup sıkılıp yarım bıraktıklarım" gibi kategorilerle yapıyordum düzenlemeyi ve  Yavru Ceylan geçti elime. Biraz internette araştırma yaptım yeni bir blog keşfettim, http://bikahvebikitap.blogspot.com/
 Blogu çok beğendim. sanırım bundan sonra blog sahibi  sevgili Seda'nın sayfalarına sık sık konuk olacağım. Onun bir yazısındaki Yavru Ceylan tanıtımına bayıldım. Zaman gelmişti Yavru Ceylan daha fazla beklememeliydi.

Hemen okumaya başladım ve içine giriverdim kitabın. Eszter Encsy çoktan kahramanım olmuştu bile.

Aslında kitap tanıtımlarını okuyup bitirdikten sonra yapmayı tercih ediyorum fakat Yavru Ceylan için bitirdikten sonra yazmaya dayanamadım. Biliyorum ki son sayfalarda bile duygularım değişmeyecek ...
Anlaşılan o ki, hızlı geçen bayram günlerime Yavru Ceylan eşlik edecek ...

BLOG NOT : Yukarıdaki çiçek mi?
                        Geçen gün yürüyüş yaparken rastladım. Görünümü şahaneydi.
                        Bayram süsü olsun sayfamın :)