Blog Listem

9 Aralık 2013 Pazartesi

BEYOĞLU'NUN EN GÜZEL ABİSİ


Açık konuşmak gerekirse Ahmet Ümit en sevdiğim polisiye yazarlarından değildir. Fakat yine de her yeni romanını merakla beklerim.

Ahmet Ümit'i okumaya başlama nedenim Beyoğlu Rapsodisi ve ardından Patasana'dır.

Patasana'yı çoğu insan beğenmese de tarihe olan merakımdan mıdır bilinmez en sevdiğim Ahmet Ümit romanlarından biri olmuştur .

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'ni de düşünmeden aldım ve okudum. Çünkü içinden İstanbul geçen bütün kitaplar başımın tacıdır.

Roman Beyoğlu, Tarlabaşı'nda işlenen bir cinayet etrafında dönüyor.
Ahmet Ümit'in eski romanlarından tanıdığımız komiser Nevzat ve yardımcısı  Ali ile yine bu romanda karşılaşıyoruz. Komiser Nevzat'ın naif ve anlayışlı Rum sevgilisi Evgenia da var romanda. Evgenia bu sefer ailesi ile beraber karşımızda. Evgenia'nın ailesinin İstanbul'dan Atina'ya 6 - 7 Eylül olayları yüzünden gitmek zorunda kaldığını öğreniyoruz romanın ilerleyen sayfalarında.

Komiser Nevzat'ın etrafında dönüp duran komşusu olarak çıkıyor karşımıza.
Polisiye roman yazarı olarak naçizane öneriler getirse de komiser Nevzat zaman zaman sinir oluyor yazara. Bu da okurken hoşuma giden yerlerden biri oldu.

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi bana göre sadece polisiye bir roman değil. Çok fazla karakterleri ile, talan edilen İstanbul tasvirleri ile hızla akıp giden bir roman. Yazar bu sefer romana kendini de eklemiş.


Tavsiye eder miyim ? Ederim ...

10 yorum:

 1. Hangi bloga baksam bu kitap!
  Herkestende güzel yorumlar alıyor bakalım ben ne zaman Ahmet Ümit kitaplarına başlayacağım?

  YanıtlaSil
 2. Hay Allah katilimi soylediniz ben dalmis okudum sanki katili soylediniz :((

  YanıtlaSil
 3. Aaa Patasanasını ben de en çok severim ki , bu kitabı da bir ben okuyamadım sanki:)

  YanıtlaSil
 4. Okumak istediğim kitaplarından... İstanbul Hatırası kadar severim inşallah okuduğumda. Ama şu anda Kardeşimin Hikayesi elimde:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul Hatırası'ndan biraz farklı ama ben sevdim Natali'cim :)

   Sil